מדפסת לייזר או מדפסת הזרקת דיו?

עד לא מזמן, היתה כל מדפסת לשימוש ביתי בטכנולוגיית הזרקת הדיו, בעוד טכנולוגיית הלייזר התאפשרה רק במדפסות יקרות יותר ובדרך כלל למשרדים ומקומות עבודה. כיום, ניתן למצוא גם מדפסות בייתיות בשיטת הליזר, במחירים דומים לאלה של מדפסות הזרקת הדיו. אז, באיזו מדפסת לבחור, ומה יותר טוב עבורי? הכל על סוגי המדפסות הבייתיות כיום, במאמר שלפניכם.

מדפסת הזרקת דיו

המדפסת הבייתית המשתמשת בטכנולוגיית הזרקת דיו, בנויה כך שבמרחק קטן מהדף מצויים מעין מזרקים קטנים המוליכים צבע לנקודות מתוכננות על הנייר. מדפסת הזרקת הדיו מפזרת בצורה של התזת הדיו מעל הנייר. מרבית המדפסות המשתמשות בטכנולוגיית הזרקת דיו מבצעות פעול כפולה, של התזת דיו ומייד לאחר מכן שאיבת הדיו המיותר, על מנת לאפשר הדפסה נקיה ואיכותית, ללא כתמים או מריחות.

מדפסת לייזר

לא ניכנס להסברים מלאים על ההדפסה בטכנולוגיית הלייזר, רק נאמר כי מדפסת הלייזר משתמשת במטען חשמלי הנצבר על פני יריעה של מתכת, המייצרת שורה של “פיקסלים” בעלי או ללא מטען חשמלי, על פי התמונה שרוצים להדפיס. הטונר, אבקת הדיו, נצמד למקומות הטעונים חשמלית וכך “נדבק” בסופו של דבר אל הנייר. טכנולוגיה זו אפשרה בעבר הדפסה בשחור לבן בעיקר, והדפסת לייזר צבעונית היתה עניין יקר ונדיר. כיום, יש מדפסות לייזר אפילו לשימוש ביתי.

מה עדיף – לייזר או הזרקת דיו?

קשה להמליץ על מדפסת שתהיה “נכונה” לכל משתמש, ועם זאת, חשוב לציין כי לשתי שיטות ההדפסה מאפיינים שונים וכל אחת מהן מתאימה לשימושים אחרים. מדפסת הלייזר היא חסכנית מאוד בדיו, נחשבת “ירוקה” יותר ויותר ידידותית לסביבה, והתחזוקה שלה היא זולה יותר בשל הצורך הפחות בהחלפת מחסניות דיו. עם זאת, בדרך כלל הרכישה הראשונית של מדפסת הלייזר יקרה פי כמה וכמה ביחס לרכישה של מדפסת בייתית בשיטת הזרקת דיו, ולכן, ככל שכמות ההדפסות מרובה יותר, חשוב לשקול רכישה של מדפסת לייזר. אם כמות השימוש במדפסת מועטה, אין סיבה שלא להסתפק במכשיר זול יחסית של הדפסה בהזרקת דיו ורכישה של טונרים מדי פעם.